{{featured_button_text}}

The Forest City summer swim team met their match on Tuesday, July 2, when Algona came to the Forest City Aquatic Center to take on Forest City and Lake Mills.

Algona brought nearly 100 swimmers and showed why they are often the favorite when the Conference meet takes place.

The Forest City swimmers did pick up 28 first-place finishes and nearly 40 best times of the season as they prepare for their last two meets of the season.

They travel to Eagle Grove to compete on Tuesday, July 9 and then on Saturday, July 13, they host the AHEELA Conference swim meet at the Aquatic Center. There will be 11 teams and over 400 swimmers at the pool swimming for conference championships.

The following were place winners for Forest City.

8 and Under Girls

50 Free - 7th Adah Sharp

100 Medley Relay - 3rd Brinley Blaser, Eva Sharp, Adah Sharp, Addison Korth

25 Back - 3rd B Blaser, 4th A Sharp, 6th E Sharp; Participants – Harper Smith, Nevaeh Eastvold, Addison Korth, Brooklyn Sorenson

25 Breast - 1st B Blaser and 5th E Sharp

25 Free - 2nd B Blaser, 3rd A Sharp, 7th B Sorenson; Participants – A Korth, E Sharp, N Eastvold, H Smith

100 Free Relay - 2nd N Eastvold, B Sorenson, H Smith, A Sharp

100 Mixed Relay - 1st Addison Korth, Harper Smith, Nevaeh Eastvold, Mason Dehrkoop

8 and Under Boys

50 Free - 1st Isaac Wilson and 2nd Mason Dehrkoop

25 Fly - 1st I Wilson

25 Breast - 1st M Dehrkoop

25 Free - 1st I Wilson

100 Individual Medley - 1st M Dehrkoop

9-10 Girls

100 Medley Relay - 3rd Muren Sharp, Harper Smith, Carmen Sharp, Brooklyn Sorenson

25 Back - 4th M Sharp

25 Fly - 4th C Sharp

50 Free - 7th C Sharp

25 Breast - 5th M Sharp

25 Free - 6th C Sharp; Participant – M Sharp

100 Free Relay - 3rd Brinley Blaser, Muren Sharp, Eva Sharp, Carmen Sharp

9-10 Boys

100 Free - 1st Holden Reynolds

100 Medley Relay - 2nd Isaac Wilson, Holden Reynolds, Connor Marmaras, Mason Dehrkoop

25 Fly - 3rd C Marmaras

25 Breast - 1st H Reynolds and 3rd C Marmaras

25 Free - 1st C Marmaras

100 Individual Medley - 1st H Reynolds

11-12 Girls

100 Free - 3rd Michaela Dehrkoop

50 Breast - 3rd M Dehrkoop

100 Individual Medley - 2nd M Dehrkoop

You have free articles remaining.

Become a Member

11-12 Boys

100 Free - 1st Peter Wilson and 3rd Dawson Sharp

50 Back - 2nd D Sharp

50 Fly - 1st P Wilson

50 Breast - 2nd Cooper Blaser

50 Free - 2nd C Blaser and 3rd D Sharp

100 Individual Medley - 2nd P Wilson

200 Free Relay - 1st Cooper Blaser, Dawson Sharp, Holden Reynolds, Peter Wilson

13-14 Girls

100 Free - 1st Skylar Steffensen, 3rd Kacie Suby, 4th Jaydee Plagge, 5th Allie Marmaras, 7th Piper Gangsei

200 Medley Relay - 2nd Kacie Suby, Piper Gangsei, Jaydee Plagge, Michaela Dehrkoop

50 Back - 1st K Suby and 2nd A Marmaras

50 Breast - 1st S Steffensen, 2nd K Suby, 3rd J Plagge, 5th P Gangsei

50 Free - 1st S Steffensen, 3rd J Plagge, 4th A Marmaras, 7th P Gangsei

200 Free Relay - 1st Jaydee Plagge, Michaela Dehrkoop, Piper Gangsei, Kacie Suby

13-14 Boys

50 Back - 1st Parker Sharp

50 Breast - 2nd Hayden Reynolds and 3rd P Sharp

50 Free - 1st H Reynolds and 4th P Sharp

100 Individual Medley - 2nd H Reynolds

15-18 Girls

100 Free - 5th Zoey Steffensen

200 Medley Relay - 2nd Audrey Bennett, Skylar Steffensen, Zoey Steffensen, Allie Marmaras

50 Back - 1st A Bennett

50 Breast - 4th A Bennett

50 Free - 5th A Bennett

200 Free Relay - 2nd Zoey Steffensen, Audrey Bennett, Allie Marmaras, Skylark, Steffensen

15-18 Boys

100 Free - 1st Randy Vaughan, 3rd Matthew Tweeten, 4th Ben Marmaras

200 Medley Relay - 1st Randy Vaughan, Hayden Reynolds, Matthew Tweeten, Ben Marmaras

50 Back - 1st R Vaughan

50 Fly - 1st M Tweeten

50 Breast - 1st M Tweeten

50 Free - 1st R Vaughan and 2nd B Marmaras

100 Individual Medley - 1st B Marmaras

200 Free Relay - 1st Randy Vaughan, Matthew Tweeten, Parker Sharp, Ben Marmaras

Get News Alerts delivered directly to you.

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments