Fball GHV vs. Crestwood 13

Garner-Hayfield-Ventura vs. Crestwood.

CHRIS ZOELLER, The Globe Gazette

2017 prep football standings

Class 4A, District 5

;District;Overall

Cedar Falls ;5-0;8-1

Cedar Rapids Washington;3-2;5-4

Cedar Rapids Jefferson;3-2;4-5

Waterloo West;2-3;5-4

Mason City;2-3;2-7

Waterloo East;0-5;2-7

Oct. 19 result

Waterloo West 38, CR Washington 35

Oct. 20 results

CR Jefferson 34, Mason City 7

Cedar Falls 66, Waterloo East 0

Class 3A, District 1

;District;Overall

Sergeant Bluff-Luton;7-0;8-1

Bishop Heelan;5-2;7-2

Storm Lake;4-3;6-3

Spencer;4-3;6-3

Spirit Lake;3-4;5-4

Algona;2-5;4-5

Humboldt;2-5;3-6

LeMars;1-6;2-7

Oct. 20 results

Bishop Heelan 8, Spirit Lake 3

Humboldt 29, LeMars 22 (OT)

Algona 31, Spencer 24 (OT)

Sergeant Bluff-Luton 43, Storm Lake 29

Class 3A, District 3

;District;Overall

Cedar Rapids Xavier;7-0;9-0

Waverly Shell-Rock;6-1;8-1

Decorah;5-2;7-2

Benton Community;4-3;6-3

Independence;3-4;4-6

Charles City;1-6;2-7

South Tama County;1-6;2-7

Vinton-Shellsburg;1-6;1-8

Oct. 20 results

Decorah 52, Independence 14

CR Xavier 62, South Tama 7

Benton Community 41, Vinton-Shellsburg 14

Waverly-Shell Rock 31, Charles City 7

Class 2A, District 2

;District;Overall

New Hampton;6-1;7-2

Clear Lake;6-1;7-2

Crestwood;5-2;5-4

Garner-Hayfield-Ventura;4-3;5-4

Osage;4-3;4-5

Clarion-Goldfield-Dows/CA;2-5;2-7

Hampton-Dumont;1-6;1-8

Forest City;0-7;0-9

Oct. 20 results

Clarion-Goldfield-Dows/CAL 28, Hampton-Dumont 25

Crestwood 26, Forest City 20

New Hampton 14, Clear Lake 7

Garner-Hayfield-Ventura 55, Osage 36

Class 1A, District 2

;District;Overall

Denver;7-0;8-1

South Winneshiek;6-1;6-3

Belmond-Klemme;5-2;7-2

Sumner-Fredericksburg;4-3;4-5

Central Springs;3-4;4-5

BCLUW;2-5;3-6

Lake Mills;1-6;2-7

MFL-MarMac;0-7;1-8

Oct. 20 games

BCLUW 28, MFL-MarMac 12

Denver 44, Central Springs 0

Sumner-Fredericksburg 46, Lake Mills 17

South Winneshiek 36, Belmond-Klemme 0

Class A, District 2

;District;Overall

Bishop Garrigan;7-0;9-0

Sioux Central;6-1;7-2

Ridge View;5-2;6-3

Hartley-Melvin-Sanborn;4-3;5-4

St. Edmond;3-4;3-6

South O’Brien;2-5;2-7

MMCRU;1-6;1-8

North Union;0-7;1-8

Oct. 20 results

Hartley-Melvin-Sanborn 43, MMCRU 16

Sioux Central 50, North Union 0

Ridge View 45, South O’Brien 7

Bishop Garrigan 41, St. Edmond 7

Class A, District 3

;District;Overall

St. Ansgar;7-0;9-0

West Hancock;6-1;6-3

Nashua-Plainfield;5-2;6-3

Grundy Center;4-3;5-4

Newman Catholic;3-4;5-4

West Fork;2-5;3-6

North Butler;1-6;3-6

Rockford;0-7;0-9

Oct. 20 results

Grundy Center 40, West Fork 6

Newman Catholic 35, North Butler 12

St. Ansgar 82, Rockford 7

West Hancock 42, Nashua-Plainfield 6

Eight-Man, District 2

;District;Overall

Riceville;6-0;8-1

Janesville;4-2;6-3

Northwood-Kensett;4-2;5-4

Turkey Valley;3-3;6-3

AGWSR;3-3;5-4

Clarksville;1-5;2-7

North Iowa;0-7;0-9

Oct. 20 results

AGWSR 48, North Iowa 21

Riceville 44, Dunkerton 28

Turkey Valley 42, Janesville 27

Northwood-Kensett 44, Clarksville 0

0
0
0
0
0

Load comments