Fball Clear Lake vs. New Hampton 3

Clear Lake's Dalton Mennenga, Zach Lester and Ryan Thomas celebrate a touchdown catch by Lester in the first quarter against New Hampton Friday in Clear Lake.

CHRIS ZOELLER, The Globe Gazette

The brackets for the 2017 Iowa high school football playoffs have been set. Clear Lake, Belmond-Klemme, Bishop Garrigan, West Hancock, St. Ansgar and Riceville start prep football’s second season with contests on Friday, Oct. 27.

Despite finishing second in its district, Clear Lake (7-2) will host Waukon (8-1) in Class 2A.

In Class 1A, Belmond-Klemme (7-2) was given the Wildcard after placing third in its district ad will travel to Van Meter (9-0).

Class A is where the most intriguing area game lies as we'll see a rematch from last year's quarterfinals when West Hancock (7-2) a few miles West on Highway 18 to square off with Bishop Garrigan (9-0). On the other half of the bracket, St. Ansgar (9-0) will host East Buchanan (8-1).

Finally, in 8-man, Riceville will get a chance to avenge a Week 1 loss vs. Tripoli when the two meet up for a first-round game in Riceville. Tripoli won the first matchup 34-30.

FIRST ROUND PAIRINGS

(ALL GAMES OCT. 27 AT 7 P.M.)

CLASS 4A

Council Bluffs Lewis Central (8-1) at West Des Moines Valley (8-1)

Waukee (6-3) at Ankeny Centennial (7-2)

Southeast Polk (6-3) at Johnston (8-1)

Dowling Catholic (8-1) at Urbandale (6-3)

Cedar Rapids Washington (5-4) at Iowa City West (9-0)

Cedar Falls (8-1) vs. Cedar Rapids Prairie (8-1), at Wartburg College

Pleasant Valley (7-2) at Bettendorf (8-1)

Davenport Central (6-3) at North Scott (8-1)

CLASS 3A

Glenwood (8-1) at Sergeant Bluff-Luton (9-0)

Sioux City Heelan (7-2) at Harlan (8-1)

Carlisle (8-1) at Dallas Center-Grimes (9-0)

Webster City (8-1) at Pella (8-1)

Oskaloosa (6-3) at Cedar Rapids Xavier (9-0)

Washington (8-1) at Davenport Assumption (7-2)

Decorah (7-2) at Solon (9-0)

Waverly-Shell Rock (8-1) at West Delaware (7-2)

CLASS 2A

Carroll Kuemper Catholic (7-2) at Boyden-Hull/Rock Valley (8-1)

Sioux Center (8-1) at South Central Calhoun (8-1)

Waukon (8-1) at Clear Lake (7-2)

Dike-New Hartford (6-3) at New Hampton (7-2)

Union, LaPorte City (6-3) at Aplington-Parkersburg (8-1)

West Liberty (6-3) at Cascade (9-0)

Centerville (6-3) at Mount Vernon (8-1)

Williamsburg (7-2) at PCM (9-0)

CLASS 1A

IKM-Manning (7-2) at West Lyon (9-0)

Western Christian (7-2) and A-H-S-T-W (8-1)

Belmond-Klemme (7-2) at Van Meter (9-0)

South Hamilton (8-1) at Denver (8-1)

South Winneshiek (6-3) at Iowa City Regina (7-2)

Wilton (8-1) at Bellevue (8-1)

Sigourney-Keota (5-4) at Pella Christian (9-0)

Pleasantville (7-2) at West Branch (9-0)

CLASS A

Sioux Central (7-2) at West Sioux (9-0)

West Hancock (6-3) at Bishop Garrigan (9-0)

LeMars Gehlen (7-2) at Southwest Valley (9-0)

Westwood (7-2) at Council Bluffs St. Albert (8-1)

Gladbrook-Reinbeck (8-1) at Wapsie Valley (9-0)

East Buchanan (8-1) at St. Ansgar (9-0)

New London (6-2) at Lynville-Sully (8-0)

Pekin (8-1) at Hudson (9-0)

8-MAN

Boyer Valley (7-2) at Remsen St. Mary's (8-0)

Newell-Fonda (8-1) at Audubon (9-0)

Fremont-Mills (7-2) at Stanton (8-1)

Lenox (5-4) at Sidney (9-0)

Janesville (6-3) at Midland (7-2)

Tripoli (8-1) at Riceville (8-1)

Moravia (9-1) at Don Bosco (9-0)

Lone Tree (8-2) at H-L-V (8-2)

0
0
0
0
0

Load comments