District Large Group Speech

The following Forest City High School students participated in the District Large Group Speech Contest on Jan. 20: starting front row, left to right, Makayla Vogt, Sarah Hovinga, Kwan Muangjaila, Meggie Kleveland, Vicky Chen, Kyra Boeckholt, Abby Wirtjes, Lyndee Jones, Kaitlyn Chen, Ivy Olson, Christana Archer, Skylar Hall, Alex Brahm, Maria Vazquez, Ellie Reece, Josie Edel, Alyssa Buffington, Hailey O Toole, Jessa Loges, Greta Oulman, Brianna Carlson, Corah Hoauser, Isabel Redinger, Crisia Doroteo, Anna Lehmann, Taylor Tendall, Olivia Gibbs, Sophia Kudje, Brice Golwitzer, Drake Bang, Danica Bang, Olivia Sarasio Meyer, Micaiah Kritsinger, Elsa Yeager, Melissa Wilson, Jasmine Sanasinh, Cora Holland, Ian Bennett, Madi Korthals, Levi Wood, Dereck Garcia, Rachel Vogt, Emalee Warren, Elijah Alsop, Cole Anderson, Calvin Aberg, Matthew Rossmiller, Seth May, Andrew Olson, Carter Jenkins, Devin Alamsya, Brady Anderson.

FOREST CITY | Seventeen entries from Forest City High School received Division I ratings during the Large Group District Speech Contest at Waldorf University Jan. 20. 

Students in those groups will participate in the Large Group State Speech Contest Feb. 3 in Decorah.

The following varsity groups received Division I ratings:

One Act -- Spenser Larson, Chris Jermeland, Madison Kleveland, Josie Edel, Madi Korthals, Madeline Sarasio Meyer, Laura Buffington, Ian Bennett, and Ellie Reece.

Group Improv -- Greta Oulman, Brianna Carlson, Carter Jenkins, and Levi Wood.

Reader’s Theater -- Spenser Larson, Caidyn Kruse, Jacob Olson, Melissa Wilson, Emma Segerstrom, Madi Korthals, Cora Holland, Abby Wirtjes, Jasmine Sanasinh, Olivia Gibbs, Corah Hauser, Jessa Loges, Drake Bang, Maria Vazquez, and Matthew Rossmiller.

Choral Reading -- Jacob Welton, Thone Golwitzer, Kennedy Klein, Micah Lambert, Cole Anderson, Ryan Theel, Lyndee Jones, Isabel Redinger, Natalie Jefson, Jasmine Sanasinh, Danica Bang, Olivia Sarasio Meyer, Riley Helgeson, and Calvin Aberg.

Short Film -- Sam Redinger, Shaden Tweeten, Matthew Rossmiller, Makayla Vogt, Andrew Olson, Skylar Hall, and GT Howd.

TV Broadcasting -- Jacob Olson, Riley Helgeson, Olivia Gibbs, Calvin Aberg, Seth May, Meggie Kleveland, Drake Bang, Ryan Theel, Anna Lehmann, Ian Bennett, and Ethan Torkelson.

Musical Theater -- Emma Segerstrom, Sarah Hovinga, Cole Anderson, and Micaiah Krutsinger), Group Improv (Hailey O’Toole, Payton Shepard, Derek Garcia, Skylar Hall, and Sophia Kudej.

Group Improv -- Thone Golwitzer, Jacob Welton, and Trey Blaser.

Radio Broadcasting -- Estrella Mata, Ethan Torkelson, and Danica Bang.

Group Mime -- Kwan Muangjaila and Alyssa Buffington.

Group Mime -- Estrella Mata, Carena Luchega, and Moran Hobbs.

Ensemble Acting -- Danica Bang, Vicky Chen, Taylor Tendall, Andrew Olson, Crisia Doroteo, and Morgan Hobbs.

Ensemble Acting -- Madeline Sarasio Meyer, Isabel Redinger, Elsa Yeager, Meggie Kleveland, Christy Mettry, and Alyssa Buffington.

The following junior varsity groups received Division I ratings:

Reader’s Theater -- Emalee Warren, Kennedy Baker, Rachel Vogt, Brady Anderson, Heather Kite, Lillian Ruiter, Savanna Rocha, Kaitlyn Chen, Olivia Gayther, Brice Golwitzer, Alex Brahm, and Devin Alamsya.

Choral Reading -- Christiana Archer, Brady Anderson, Devin Alamsya, Ivy Olson, Alex Brahm, Olivia Gayther, Ethan Suby, Savanna Rocha, and Alec Hill.

Radio Broadcasting -- Michael Olson, Heather Kite, Alec Hill, and Ivy Olson.

The following varsity groups received Division II ratings:

Short Film -- Isabel Redinger, Seth May, Xander Smith, Logan Beach, and Josef Kudej.

Musical Theater -- Levi Wood, Kwan Muangjaila, Carena Luchega, Josie Edel, and Sophia Kudej.

Solo Mime -- Krya Boeckholt.

Ensemble -- Makayla Vogt, Lyndee Jones, Natalie Jefson, and Micaiah Krustinger.

The following junior varsity groups received Division II ratings:

TV Broadcasting -- Michael Olson, Brandon Leber, Elijah Alsop, and Dillon Gerdes.

Solo Mime -- Brice Golwitzer.

Ensemble -- Christana Archer, Lillian Ruiter, and Ethan Suby.

Forest City speech coaches are Scott Bertelsen, Dan May, Josh Sparrgrove, Lynnea Frederickson and Ian Bartelt.

0
0
0
0
0

Load comments