Church page

BUFFALO CENTER

Congregational Church

201 Second St. N.W.

Sunday, 9 a.m. Worship; no Sunday School at this time.

First Reformed Church

401 First St. S.W.

William Peake, Pastor

Sunday – 9:30 a.m. Worship

St. Patrick Catholic Church

115 Fifth Ave. N.W.

Rev. James Dubert

Rev. Paul Lippstock, Sacramental Priest

Wed., Nov. 8 - Faith Formation Class.

Sat., Nov. 11 - 5:45 p.m. Reconciliation; 6:15 p.m. Mass.

Wed., Nov. 15 - Faith Formation Class.

Solid Rock Ministries

3024 360th St.

Van Davis, Leader

Friday – 6 p.m. Supper; 7 p.m. Praise, Worship; 7:30 p.m. Lesson, Discussion

United Methodist Church

215 First St. N.W.

Debra Devine, Pastor

Sunday – 10:15 a.m. Worship; 11:15 a.m. Fellowship

CRYSTAL LAKE

Calvary Lutheran Church (AALC)

215 E. Second St.

Robert G. Snitzer, Pastor

Sunday – 11 a.m. Worship

United Methodist Church

215 S. Summit Ave.

Les Green, Pastor

Sunday – 8:30 a.m. Worship, 9:30 a.m. Coffee Fellowship.

DUNCAN

St. Wenceslaus Catholic Church

Rev. James Dubert

Rev. Paul Lippstock, Sacramental Priest

Wed., Nov. 8 - Faith Formation Class.

Sat., Nov. 11 - 3 p.m. Reconciliation; 4 p.m. Mass.

Mon. Nov. 13 -  4:30 p.m. Reconciliation, 5:30 p.m. Mass;6:30 p.m. Bible Study.

Wed., Nov. 15 - Faith Formation Class.

FERTILE

Church of Christ

(Non-denominational)

3493 Eagle Ave.

Rob Perry, Pastor

Sunday – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. Fellowship; 10:15 a.m. Worship

Fertile Lutheran Church LCMC

602 W. Washington St.

641-797-2767

David Halverson, Lay Minister

Wed., Nov. 8 - 5 p.m. Confirmation.

Sun, Nov. 12 – 9:30 a.m. Worship Service with Holy Communion; 10:30 a.m. Sunday School.

Mon., Nov. 13 - 7 p.m. Council Meeting.

Wed., Nov. 15 - 5 p.m. Confirmation.

FOREST CITY

Calvary Baptist Church

636 N. Best St.

641-585-2576

Doug Farrell, Pastor

Wednesday – 7 p.m. Worship

Sunday – 9:30 Sunday School; 10:30 Worship; 6 p.m. Worship

First Baptist Church

18508 E. Highway 9

641-585-4171

Eric Weaver, Lead Pastor

Matt Rittgers, Associate Pastor

Wed., Nov. 8  - 5 p.m. Moms SMILE Meeting; 6 p.m. AWANA, Vision; 7:30 p.m. Clay Co.

Sat., Nov. 11 - 8 a.m. Mugs & Muffins.

Sun., Nov. 12 - 9 a.m. Sunday School and Adult ABFs; 10 a.m. Worship; 4:30 p.m. Good Samaritan Service; 6 p.m. Bible Study.

Tues., Nov. 14 - 8 p.m. Elder Meeting.

Wed., Nov. 15 - 6 a.m. Men's Breakfast; 6 p.m. AWANA, Vision, 7:30 p.m. Clay County.

First Congregational Church

316 N. Sixth St.

641-585-4852

Joyce Schmidt, Lay Pastor

Sunday – 9 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. Worship.

Forest Evangelical Lutheran Church

546 W. M St.

641-585-5020

Rev. Wayne Halvorson

Sunday – 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. Worship.

Immanuel Lutheran Church

246 S. Clark St.

641-585-3152

Rod Hopp, Pastor

Zech Anderson, Pastor

Wed.,  Nov. 8 - 6:30 p.m. Family Night.

Sunday, Nov. 12 - 9:15 a.m. Worship Service.

Wed., Nov. 15 - 6:30 p.m. Family Night.

Lutheran Church of Hope - Forest City

(YMCA - 916 West I Street)

Mark Brandt, Online Campus Minster

515-222-1520

Sunday - 9:15 a.m. Service at the Forest City YMCA

Pilot Knob Lutheran Church AALC

2391 330th St.

641-581-3070

Robert G. Snitzer, Pastor

Thursday – 7 p.m. Bible Study

Sunday – 9 a.m. Worship; 10:15 a.m. Sunday School

Springs of Life Foursquare Church

915 Highway 69 S.

Jim Haake, Pastor

Sunday – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. Worship

St. James Catholic Church

906 W. O St.

Rev. James Dubert

Rev. Paul Lippstock, Sacramental Priest

Wed. Nov. 8 - Faith Formation Class

Thurs., Nov. 9  -  7 p.m. Tapping Into Theology;9 p.m. Mass at Waldorf.

Fri., Nov. 10 - 9 a.m. Mass at Good Samaritan.

Sun., Nov. 12 - 10 a.m. Reconciliation; 10:30 a.m. Mass.

Mon, Nov. 13 - 7:30 a.m. Mass.

Tues., Nov. 14 - 4:30 p.m. Reconciliation, 5:30 p.m. Mass;6:30 p.m. Bible Study.

Weds. Nov. 15 - Faith Formation Class.

United Methodist Church

305 S. Clark St.

641-585-3281

Les Green, Pastor

Thurs., Nov. 9 -  12 p.m. Men's Group.

Sun., Nov. 12 – 10 a.m. Worship; 10:15 a.m. Sunday School, 11 a.m. Coffee, 4:30 p.m. Worship

GARNER

Evangelical Free Church New Life Ministry Center

580 Highway 18 E.

Haddon Anderson, Pastor

Eric Williams, Youth Pastor

Sunday – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. Worship.

Faith Lutheran Church

1985 290th Street.

641-927-4413

Wed., Nov. 8 - 3-4 p.m. Confirmation at OSL; 5:30 p.m. WELCA Bible Study.

Sun., Nov. 12 - 9:30 a.m. Sunday School, 10:30 a.m. Worship/Communion, 11:30 a.m. Fellowship.

Wed., Nov. 15 - 3-4 p.m. Confirmation at OSL.

St. Boniface Catholic Church

660 Bush Ave.

Rev. James Dubert

Rev. Paul Lippstock, Sacramental Priest

Wed., Nov. 8 - Faith Formation Class.

Thurs., Nov. 9 - 12 p.m. Mass; 1 p.m. Bible Study.

Sun. Nov. 12 - 9:30 a.m. Reconciliation; 10 a.m. Mass.

Wed., Nov. 15 -  Faith Formation Class.

St. Paul Lutheran Church, LCMS

860 State St.

641-923-2261

Pastor Scott Kozisek

Wed., Nov. 8 - 4 p.m. Junior Youth, 5:15 p.m. CE Meal; 5:45 CE Classes, 5:45 p.m. The Truth Project; 6 p.m. Bell Choir, 7 p.m. Worship, 7 p.m. Senior Choir;8 p.m. Senior Youth.

Thurs. Nov. 9 -  6 p.m. Trustees Mtg.;7 p.m. Al-Anon.

Sat., Nov. 4 - 7:30 a.m. Men's Ministry.

Sun., Nov. 12 – 9 a.m. Worship; 10 a.m. Fellowship; 10:15 a.m. Sunday School;10:15 a.m. Adult Bible Study.

Mon., Nov. 6 - 9 a.m. Hope Circle.

Tues., Nov. 7 - 1:30 p.m. Prairie View Service;5:45 p.m. Preschool Mtg.

Wed., Nov. 15 - 4 p.m. Junior Youth, 5:15 p.m. CE Meal; 5:45 CE Classes, 5:45 p.m. The Truth Project; 6 p.m. Bell Choir, 7 p.m. Worship/Communion, 7 p.m. Senior Choir;8 p.m. Senior Youth.

HANLONTOWN

Grace Lutheran Church

302 E. Fourth St.

Linda Johnson Prestholt, Pastor

Sunday – 9 a.m. Worship; 10 a.m. Fellowship; 10:15 a.m. Sunday School

JOICE

Bethany Lutheran Church

201 Franke St.

Bill Peters, Pastor

Sunday – 9:15 a.m. Fellowship; 10:30 a.m. Worship.

Bethel Lutheran Brethren Church

3906 Bluebill Ave.

641-588-3460

Kevin D. Olson, Pastor

Wed., Nov. 8 - 1 p.m. Bible Study & Prayer;2:30 p.m. LMCC Mid-Week Service.

Sun., Nov. 12 – 9 a.m. Sunday School & Confirmation; 10 a.m. Fellowship, 10:25 a.m. Worship.

Tues., Nov. 14 - 6 p.m. Elder/Trustee Mtg.

Wed., Nov. 15 - 1 p.m. Bible Study & Prayer.

LAKE MILLS

Asbury United Methodist Church

107 E. Main

Wendi Gillan, Pastor

Sunday – 10:30 a.m. Worship

New Hope Tabernacle

101 S. Harrison

John & Nancy Alexander, Pastors

Sunday – 10 a.m. Worship

St. Patrick Catholic Church

406 S. Grant

Rev. James Dubert

Rev. Paul Lippstock, Sacramental Priest

Wed., Nov. 8 - 5:15 p.m. Mass, Faith Formation Class.

Sun., Nov. 12 - 7:45 a.m. Reconciliation; 8:30 a.m. Mass.

Wed., Nov. 15 - 5:15 p.m. Mass; Faith Formation Class.

Salem Lutheran Church

401 S. Lake St.

Joel Guttormson, Pastor

Melinda McCluskey, Pastor

Saturday – 5:30 p.m. Worship

Sunday – 8:30 a.m. Worship; 9:30 a.m. Fellowship; 10:20 a.m. Worship

Winnebago Lutheran Church

40029 210th Ave.

Bill Peters, Pastor

Sunday – 9 a.m. Sunday School; 9:30 a.m. Fellowship; 10:30 a.m. Worship

Word of Faith Dominion Church

Full Gospel, Pentecostal

45005 210th Ave.

Doug and Laurel Domokos, Pastors

Sunday – 9:15 a.m. Prayer; 10 a.m. Worship

LELAND

Our Saviors Lutheran Church

Rose Visser, Lay Minister

113 Fifth Ave. E.

Sunday – 8:30 a.m. Worship

West Prairie Lutheran Church, LCMC

40041 150th Ave.

Steve Bang, Pastor

Wed., Nov. 8 - 9 a.m. WOW Quilting

Sun., Nov. 12 – 8:30 a.m. Worship Service, 9:30 a.m. Fellowship, 9:45 a.m. Sunday School; 7 p.m. Youth Group.

Tues., Nov. 14 - 7 p.m. Adult Bible Study.

Wed., Nov. 15 -  3 p.m. Confirmation Class at WP; 7 p.m. Church Council.

MILLER

Faith Lutheran Church

1985 290th St., Garner

Rose Visser, Lay Minister

Sunday – 10:30 a.m. Worship/Communion; 11:30 a.m. Fellowship.

SCARVILLE

Immanuel Lutheran Church

105 E. Third St.

Randall Baldwin, Pastor

Sunday – 11 a.m. Worship

Scarville Synod Lutheran Church

411 Logan St.

Thomas L. Rank, Pastor

Sunday – 9 a.m. Worship; 10 a.m. Fellowship

THOMPSON

Bethany Lutheran Church

183 Second Ave. E.

Judy Wozniak, Pastor

Wed., Nov. 8 - Circles Meet; 2:30-3:30 p.m. Confirmation at Heritage Town Center.;7 p.m. Church Council Meets.

Sun., Nov. 12 – 9:15 a.m. Sunday School and Fellowship; 9:30 a.m. Youth Group Meets; 10:30 a.m. Traditional Worship.

Wed., Nov. 15 - 2:30-3:30 p.m. Confirmation Class at Heritage Town Center.

United Methodist Church

Pastor Debra Devine

Sunday – 8:30 a.m. Worship; 9:45 a.m. Sunday School at Bethany Lutheran

Zion Lutheran Church (ELS)

226 Monroe St. S.

Rev. Wayne Halvorson

Sunday – 8:30 a.m. Worship

TITONKA

Immanuel Lutheran Church

110 340th St.

Pastors Kim and Trudy Peterson

Wed., Nov. 8 - 6-7:15 p.m. Confirmation, 6-7 p.m. WOW.

Sun., Nov. 12 - 9 a.m. Worship at Immanuel.

Tues., Nov. 14 - 1:30 p.m. Immanuel's WELCA.

Wed., Nov. 15 - 6-7:15 p.m. Confirmation. 6-7 p.m. WOW.

Ramsey Reformed Church

3706 220th Ave.

Perry DeGroot, Pastor

Wed., Nov. 8 - 7 p.m. Catechism (3-12).

Thurs., Nov. 9 - 1:30 p.m. Ruth Circle Meets.

Sat.,  Nov. 11 - 6 a.m. Community Men's Bible Study.

Sun., Nov. 12 – 9:30 a.m. Worship; 10:30 a.m. Coffee Fellowship; 11 a.m. Sunday School for all ages.

Wed., Nov. 15 - 7 p.m. Catechism (3-12).

VINJE

Bethel Lutheran Church 15722 490th St., Scarville

Sunday – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. Worship

WODEN

Christian Reformed Church

215 290th St.

Rev. Harrison Harnden, Pastor

Sunday – 9:30 a.m. Worship

First Presbyterian Church

22 Bush Ave.

Sunday – 8:30 a.m. Worship; 9:45 a.m. Sunday School

St. John’s Lutheran Church

302 Second St. Woden

Pastors Kim and Trudy Peterson

Wed., Nov. 8 - 6-7:15 p.m. Confirmation; 6-7 p.m. WOW.

Sun., Nov. 12 - 9 a.m. Worship at Immanuel.

Tues., Nov. 14 - 1:30 p.m. Immanuel's WELCA.

Wed., Nov. 15 - 6-7:15 p.m. Confirmation; 6-7 p.m. WOW.

0
0
0
0
0

Load comments